Misją Centrum Kompetencji PUŁAWY jest dostarczanie dodatkowych wartości uczestnikom rynku rolnego.

Członkowie Centrum Kompetencji Puławy na Kongresie „Polska Chemia” 2015

Ponad 400 gości, wśród nich przedstawiciele branży chemicznej, politycy i dziennikarze. Kilkudziesięciu panelistów, dwa dni debat, sesji tematycznych i spotkań – w dniach 11 i 12 czerwca w Puławskim Parku Naukowo Technologicznym odbyła się druga edycja Kongresu „Polska Chemia“, najważniejszego spotkania branży chemicznej w kraju. Organizatorem wydarzenia jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Kongres otworzył Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

Dziś polska chemia stała się chemią międzynarodową. Odważnie inwestujemy w innowacje i specjalizację, rozwijamy się. To pokazuje, że w Polsce jest miejsce na chemię o skali światowej, na chemię nowoczesną, z wyróżniającym się portfolio produktowym. Mam nadzieję, że będziemy dalej wieść prym w Europie, że będziemy przykładem i za nami podążać będą inni – powiedział otwierając Kongres, prezes Jarczewski.

„Polski przemysł chemiczny na tle gospodarki europejskiej” – pod takim tytułem odbyła się strategiczna debata pierwszego dnia kongresu. Przedstawiciele championów polskiego przemysłu chemicznego poruszyli ważne dla gospodarki tematy konkurencyjności i dystrybucji produktów chemicznych oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie ich produkcji. Jednym z panelistów był prezes Paweł Jarczewski, które swoje wystąpienie podsumował słowami – Niedawno powierzono mi funkcję prezesa Komitetu ds. technicznych, utrzymania i bezpieczeństwa produkcji w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Przemysłu Nawozowego IFA. To świadczy tylko o tym, jak dużym zaufaniem Europa darzy Polskę w zakresie produkcji nawozów.

Drugi dzień Kongresu to sześć sesji tematycznych oraz debata strategiczna z udziałem zagranicznych przedstawicieli branży chemicznej. W debacie strategicznej pt: „Europejski przemysł chemiczny na tle gospodarki światowej“ udział wziął Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn. Gościem specjalnym Kongresu był Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Moderatorem sesji o innowacyjności polskiego przemysłu chemicznego był dr Zenon Pokojski.

Innowacyjność polskiego przemysłu chemicznego to w tym roku kluczowe zagadnienie wielu kongresów i konferencji branżowych. Był to temat przewodni między innymi na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach – Sfera regulacji bardzo stara się wspierać wydatki na innowacyjność. Powstają nowe parki naukowe, ośrodki doradcze, centra kompetencji, instytuty badawcze i wiele innych – mówił dr Zenon Pokojski i dodał, że współpraca biznesu z nauką staje się coraz bardziej widoczna i efektywna.


Kongres „Polska Chemia” to wiodąca platforma wymiany doświadczeń, prezentacji pomysłów oraz strategii dla branży chemicznej w Polsce. Sukces zeszłorocznej I edycji Kongresu pokazał, jak potrzebne dla polskiego sektora chemicznego jest stworzenie platformy do dyskusji na temat stosowanych rozwiązań technologicznych, prowadzenia procesów inwestycyjnych oraz wpływu otoczenia prawnego i ekonomicznego na branżę.