Misją Centrum Kompetencji PUŁAWY jest dostarczanie dodatkowych wartości uczestnikom rynku rolnego.

Prof. dr hab. Janusz Igras i dr Zenon Pokojski w programie „Tydzień” TVP1

Polskie rolnictwo, w tym sektor rolno – spożywczy, rozwijają się bardzo szybko. Jednak aby dogonić kraje znajdujące się w czołówce europejskiej potrzebna jest nam innowacyjność oraz intensywna współpraca między nauką, a praktyką. O tym m.in. dyskutowali eksperci w programie „Tydzień“ na anenie TVP1. Inspiracją do rozmowy był raport „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności”. To już druga publikacja wydana pod szyldem Centrum Kompetencji PUŁAWY.

Do dyskusji w programie zaproszeni zostali prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, redaktor naukowy raportu oraz dr Zenon Pokojski, koordynator Centrum Komptencji PUŁAWY, współautor raportu. W programie udział wzięli również: Marcin Adamczyk, zastępca dyrektora w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Wiesław Gryn, przedsiębiorca rolny.

— Jesteśmy naprawdę na wysokim poziomie jeśli chodzi o produkcję żywności. Ale ten poziom powinniśmy cały czas podnosić. Tu swoje miejsce znajduje nauka. Ważne jest aby stwarzać jej jak największy kontakt z praktyką, bo to właśnie badania naukowe są warunkiem pdnoszenia jakości naszych produktów. Na ten moment istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań w polskich instytutach i uczelniach. Trzeba zatem zadbać aby ta wiedza była transferowana w miarę regularnie do praktyki.— powiedział prof. Igras. dr Pokojski dodał – Polska w ostatnich 25 latach podwoiła swój produkt krajowy brutto per capita. Ale zadajmy sobie pytanie, w którym miejscu chcemy być w 2025 roku? Czy chcemy dogonić Portugalię, Hiszpanię czy nawet Włochy ? Jeśli odpowiemy sobie twierdząco, to musimy się rozwijać w następnych latach na poziomie 4 – 4,2%. Chodzi o to, żeby niwelować różnice w poziomie produktywności rolnictwa w stosunku do europejskiej piętnastki. Potencjał jest ogromny i trzeba go odpowiednio wykorzystać.

Cały materiał dostępny pod adresem:
http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/tydzien/wideo/18102015-0800/21827107