Misją Centrum Kompetencji PUŁAWY jest dostarczanie dodatkowych wartości uczestnikom rynku rolnego.

Centrum Kompetencji PUŁAWY partnerem XXIII Forum Gospodarczego WELCONOMY w Toruniu

Dwa dni debat, dialogu i realnych deklaracji oraz znamienici goście świata biznesu, nauki i polityki – tak wyglądało WELCONOMY Forum Gospodarcze w Toruniu, jedno z największych spotkań ekonomicznych w Polsce. Tegoroczna edycja forum szczególny nacisk położyła na innowacyjność w gospodarce i nauce oraz współpracę między tymi dziedzinami. Gościem specjalnym i prowadzącym pierwszą sesję plenarną był prof. Jerzy Buzek.

W pierwszym dniu forum, jednym z najciekawszych pod względem zaangażowania uczestników w dyskusję był panel pt: „Nawozy, Rolnik, Nauka. Źródła budowania przewagi konkurencyjnej w rolnictwie”. Debatę poprowadził dr Zenon Pokojski – Koordynator Centrum Kompetencji PUŁAWY oraz Wiceprezes Grupy Azoty PUŁAWY – Jednym z naszych priorytetów jest niwelowanie różnic w produktywności, a do tego potrzebna jest innowacyjność. Jak ją postrzegamy? Czy jest na nią miejsce w polskim rolnictwie? – pytał swoich rozmówców dr Pokojski.  Według Marka Zagórskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, innowacyjność to klucz do wzrostu efektywności gospodarki. – To niewątpliwie jedno z najważniejszych wyzwań, które przed nami stoi. Musimy być bardziej efektywni, a wykorzystywanie innowacyjnych technologii jest kluczowe. Rolnictwo to dziś branża szalenie innowacyjna, która na pewno potrzebuje większych środków na inwestycje w gospodarstwach. – podkreślał Marek Zagórski. Prof. Janusz Igras, Dyrektor Naukowy w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz Przewodniczący Rady Naukowej w Centrum Kompetencji PUŁAWY dodał, że dowodem na doskonałe rozumienie innowacyjności przez polskich naukowców i przedsiębiorców jest dziś rolnictwo precyzyjne. – Coraz częściej mówi się o inteligentnych nawozach. Chodzi o to żeby produkować nawozy dostosowane do wymagań roślin i jakości gleby. My to rozumiemy i takie nawozy powstają chociażby w zakładach Grupy Azoty. Ale bardzo ważne jest też dostarczanie rolnikom wiedzy na ten temat i m.in. tym zajmujemy się w Centrum Kompetencji. Temat kształcenia i doradztwa kontynuował dr Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Jeśli chodzi o środki doradztwa rolniczego to one są elementem całego systemu i chcemy dostosować je do realiów. Wliczają się w to wszelkie formy organizacyjno – prawne. Tak jak dziś różnorodne jest rolnictwo, takie też musi być doradztwo. Nauka i odpowiedni transfer jej zasobów do przedsiębiorców rolnych to klucz do poprawy produktywności. – mówił dr Zarudzki. W dyskusji udział wziął również dr inż. Jacek Ciubak, prezes zarządu firmy Fosfan S.A. – Wszystko przed nami i nawet nie spodziewamy się ile jeszcze w kwestii innowacyjności możemy zrobić. – podsumował zapytany o rolę innowacyjności w branży nawozowej dr inż. Ciubak.

Organizatorem forum WELCONOMY jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”, które zostało założone w 2000 roku. Stowarzyszenie kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych, zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996 – 2000.