Misją Centrum Kompetencji PUŁAWY jest dostarczanie dodatkowych wartości uczestnikom rynku rolnego.

O rolnictwie precyzyjnym w Kamieniu Śląskim

Czołówka krajowych przedsiębiorców rolnych i przedstawicieli firm dostarczających produkty dla rolnictwa, liczne grono ekspertów oraz program wypełniony informacjami o nowościach technologicznych w branży agro – tak wyglądała kolejna edycja konferencji „Rolnictwo precyzyjne w Polsce – dziś i jutro” odbywającej się w dniach 29.02. – 01.03. br. w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Centrum Kompetencji Puławy – prof. dr hab. Janusz Igras oraz dr Zenon Pokojski. Coroczna konferencja organizowana jest przez firmę Agrocom Polska, a w tym roku we współpracy z firmami Class Polska i 365 FarmNet.

Eksperci Centrum Kompetencji Puławy zaprezentowali uczestnikom konferencji wydany pod koniec minionego roku raport pt: „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności”. Argumentując jego powstanie prof. Janusz Igras mówił – Polska, jak żaden inny kraj, posiada atuty żeby stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności. Naszym obowiązkiem jest dobrze wykorzystać istniejący w tym momencie potencjał. Musimy zatem podejmować działania, które zbudują przewagę konkurencyjną, nie tylko w Europie, ale i na rynkach wschodzących, a nasz raport miał na celu wywołanie debaty na ten właśnie temat. Kontynuując tę myśl dr Zenon Pokojski dodał, że polskie rolnictwo jest dziś motorem polskiego eksportu i jak nigdy dotąd potrzebuje dostępu do osiągnięć nauki i najnowszych technologii wspomagających produkcję rolną – Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wartość eksportu polskiej żywności systematycznie rośnie. Jesteśmy w tej dziedzinie potęgą i przykładem jak najlepszego wykorzystania potencjału i dopłat do produkcji rolnej. – mówił dr Pokojski. Niewątpliwą atrakcją tegorocznej konferencji były nowinki technologiczne oraz prezentacja złotych medalistów Międzynarodowych Targów Poznańskich POLAGRA PREMIERY 2016 czyli satelitarnego systemu monitoringu użytków rolnych SatAgro oraz programu 365FarmNet.

Przedstawione zostały także zagadnienia dotyczące np. możliwości uzyskiwania 20 t/ha pszenicy w perspektywnie 20 lat czy nowości w systemach prowadzenia automatycznego i zmiennego dawkowania nawozów. W ramach ćwiczeń praktycznych uczestnicy mieli możliwość udziału w zajęciach z bezpłatnym programem polowym 365FarmNet.

Wszystko to, jak podkreślają organizatorzy konferencji, w służbie rolnictwu, któremu niezbędne jest zapewnianie stałego dostępu do najnowszych trendów i innowacyjnych rozwiązań.